print Verzija za štampu Plain text Samo tekst Komentari Komentara (1)

Kup Radivoja Koraća

Partizan nastavio dominaciju

Veličina slova: Decrease font Enlarge font

Košarkaši Partizana osvojili su Kup Radivoja Koraća, pošto su u finalu slavili u Nišu nad Crvenom zvezdom rezultatom 64:51 (17:14, 15:13, 15:15, 17:9). Partizan je tako nastavio dominaciju, osvojivši peti uzastopni nacionalni kup.

U pobedničkom timu najefikasniji su bili Vladimir Lučić sa 11, odnosno Milan Mačvan i Danilo Anđušić sa po 9 poena. Što se tiče Crvene zvezde, trojica igrača su postigla po 12 poena - Omar Tomas, Mile Ilić i Bojan Popović.

Nervozan početak finala, baš kao što se i očekivalo, doneo je velik broj faula. Tako je Partizan već nakon nešto više od tri minuta igre izašao iz bonusa, ali i pored toga crno-beli trojkom Džejmsa, a zatim i poenima Mačvana uspevaju da održe prednost. Branilac trofeja ubrzo uspeva da povede sa pet razlike (17:12), ponovo nošen trojkom Džejmsa.

Mile Ilić je odigrao odličan meč, a njegovim poenima Zvezda uspeva da početkom druge četvrtine stigne do izjednačenja. Tada se pokazalo koliko Partizan ima raznovrsniji izbor u napadu - Čakarević blokira Ilića, sam trči kontru i ponovo dovodi Partizan u vođstvo - 21:19. Usledila je potpuna konfuzija u Zvezdinom napadu, što crno-beli uspevaju da iskoriste i serijom 8:0 povedu sa 27:19. Pešićevi izabranici se donekle vraćaju poenima Tomasa, a onda standardno pouzdani Dušan Kecman pogađa dva plus jedan, pa se na odmor odlazi vođstvom Partizana 32:27.

Treća četvrtina započinje trojkom Božića, a onda momenat koji dodatno oslikava Zvezdinu nemaštovitost u napadu - tek u 26. minutu crveno-beli pogađaju prvu trojku, i to preko Ilića, centra. Da je Popović bio snalažljiviji u napadu, ili pak Tomas umesto polaganja odabrao asistenciju, verovatno bi Zvezda ovde preokrenula rezultat. Ovako, Lučić trojkom ponovo Partizan odvodi na sigurnu prednost, da bi se do kraja ove deonice nagovestilo pitanje pobednika. Anđušić je dobro rešavao napade crno-belih, nakon nesportske greške Ilića ponovo Anđušić pogađa za 47:40, a u poslednjih deset minuta meča se ulazi sa "plus" pet Partizana, jer je Ilić ponovo bio siguran u napadu.

Poslednja deonica počinje novim poenima Anđušića, ali i sve nervoznijom igrom Zvezde. Jovanovićeva ekipa je znala ovo da kazni, a kada je preko Džejmsa povela sa 51:44 bilo je skoro sigurno ko će podići pobednički pehar. Rampa Raduljice, zatim trojka Kecmana i definitivno stavljaju tačku na ovo finale (57:46).  Partizan je do kraja uspeo da sačuva veliku prednost, slavi sa 64:51 i po peti put zaredom osvoji nacionalni kup.

"Mislim da ovako mali broj poena nije neočekivan. To je normalno za svako finale, svaki meč koji nosi određen ulog. Nije mala stvar osvojiti kup. Normalno je da se i noge, i ruke zalede. Prevelik je ulog da bi igra bila lepršava i da bi se postigao velik broj poena. Zahvalio bih se Nišu na dobroj organizaciji, a još više našim navijačima koji su došli da nas podrže. Mi ne razmišljamo o petom uzastopnom trofeju. Razmišljamo od treninga do treninga, od utakmice do utakmice. O trofejima razmišljamo kao da su prvi. Mnogo je novih, mladih momaka sada u timu. Nisu svi osvojili peti kup. Gladni su uspeha i trofeja, što se videlo i večeras", rekao je Vlada Jovanović, trener Partizana.