print Verzija za štampu Plain text Samo tekst Komentari Komentara (0)

Bundesliga

Pobednički ritam Borusije i Bajerna

Veličina slova: Decrease font Enlarge font

Nakon fenomenalne kampanje u Ligi šampiona, Borusija i Bajern su nastavili da pobeđuju i u Bundesligi. Novi šampion je do rekordnog 84. boda u sezoni stigao trijumfom nad Frajburgom, dok su "milioneri" najviše zahvaljujući perfektnoj partiji Nurija Sahina slavili na gostovanju u Dizeldorfu. Interesantna će biti i borba za opstanak, gde je Hofenhajm, koji je u zoni ispadanja, i Fortunu dele svega tri boda, a između njih se nalazi i Augsburg.

U senci uspeha u Ligi šampiona, kao i zakulisnim pričama oko prodaje glavnih igrača, Borusija Dortmund je odolela na gostovanju u Dizeldorfu, gde je rezultatom 1:2 savladala "davljenika" Fortunu.

Utakmicu je obeležio pomalo zaboravljeni Nuri Sahin, koji se užasno snašao u Realu, a zatim i u Liverpulu. Bivši kapiten šampionske Borusijine generacije u 20. minutu postiže golčinu za 0:1, a onda u 70. beleži i asistenciju, za gol Kube Blaščikovskog. Fortuna je dva minuta pre kraja iskoristila uspavanost odbrane "milionera", kako bi preko Bodzeka smanjila zaostatak na 1:2, ali više od tog nisu mogli, pa ih sada u preostala tri kola čeka grčevita borba za opstanak u društvu najboljih. Sa druge strane, Borusija je "zacementirala" drugo mesto na tabeli.

"Veoma sam zadovoljan pobedom. Na vreme smo poveli, Sahin je postigao prelep gol, dok smo u nastavku protivniku ostavili prostora da se vrati u meč. Primljen gol je uneo malu nervozu, ali mislim da smo potpuno zasluženo trijumfovali. Možda se malo oseti psihološki umor, nakon meča Lige šampiona. Svi pričaju o Robertu Levandovskom, koji je postavio nov rekord, postigavši gol na dvanaest uzastopnih mečeva. Rekao sam mu da se opusti - niko ga neće oboriti u narednih sto godina", izjavio je trener Borusije Jirgen Klop.

Jup Hajnkes je napravio čak deset izmena u odnosu na tim Bajerna koji je pre par dana demolirao Barselonu, a i pored toga Bavarci su savladali Frajburg - 1:0 za nastavak neverovatne serije, gde u novoj sezoni na "Alijanc Areni" nisu "ispustili" bukvalno nijedan bod.

Bajern je tako postavio nov bundesligaški rekord sa 84 osvojena boda (tri kola pre kraja), koji je do sada držala Borusija Dortmund sa prošloseznskim učinkom od 81 boda. U ne toliko interesantnom meču, jedini gol postigao je Emre Kan u 34. minutu, iskoristivši asistenciju Šaćirija.

Bavarci tako do sada imaju svega jedan poraz, kada su uprkos potpunoj dominaciji kao domaćini izgubili od Bajera rezultatom 1:2, ali ih već u narednom kolu očekuje pravo iskušenje - verovatno generalna proba za finale Lige šampiona i duel sa Borusijom. Takođe, Hajnkesovi izabranici će 1. juna igrati u finalu kupa sa Štutgartom, gde imaju ulogu apsolutnog favorita.

"Moglo se očekivati da ćemo imati težak posao u duelu sa Frajburgom. Ono što je Kristijan Štrajh napravio sa tim timom je neverovatno.  Poslednjih nekoliko sezona se radi na imidžu kluba, koji je iz godine u godinu sve bolji i više nikom nije lako gostovanje. Sve pohvale idu mojim igračima. Odigralo smo mudro, strpljivo i krajnje profesionalno", rekao je Jup Hajnkes nakon pobede.

Možda presudnu pobedu ostvario je Augsburg, koji je na svom terenu savladao Štutgart sa ubedljivih 3:0 i tako sačuvao nadu da može do opstanka. Nakon neefikasnog prvog poluvremena, u nastavku goleadu u 61. minutu započinje Molders, da bi u poslednjih sedam minuta meča Marsel de Jong i Ži Dong-Vong potvrdili trijumf.

Takođe, svoju šansu i dalje vidi Hofenhajm, a nakon pobede nad Nirbnergom i dalje su na "prihatljiva" tri boda manjka od mesta koje garantuje makar baraž. Hofenhajm je do 19. minuta imao dva gola prednosti, nakon što su Vajs i Salihović bili precizni, da bi gosti do kraja preko Simonsa sa bele tačke samo ublažili poraz.

Skoro sigurno direktno u Ligu šampiona naredne sezone ide Bajer Leverkuzen. "Farmaceuti" su novim golom Štefana Kislinga (22. za trenutno drugo mesto na listi strelaca, jedan manje od Levandovskog) sa "kreča" savladali Verder rezultatom 1:0.