print Verzija za štampu Plain text Samo tekst Komentari Komentara (1)

Primera: Fudbalsko čudo

Atletiko je prvak Španije

Veličina slova: Decrease font Enlarge font

Fudbaleri madridskog Atletika napravili su pravo malo fudbalsko čudo, osvojivši Primeru prvi put nakon 1996. godine. "Jorgandžijama" je u poslednjem kolu, na gostovanju kod Barselone bio dovoljan bod, a baš takav ishod je viđen na kraju meča, 1:1. Da je kojim slučajem domaćin postigao još jedan gol, titula bi ostala u glavnom gradu Katalonije. Tim Dijega Simeonea je tako počeo da privodi kraju sezonu iz snova, ali ni ovo nije krajnji domet crveno-belih, koje uskoro čeka finale Lige šampiona, gde će se sastati sa gradskim rivalom Realom.

Završnica španske Primere je mogla biti tek za nijansu zanimljivija - da je u šampionskoj trci bio i Real Madrid. No, i ovako je bilo više nego interesantno. U poslednjem kolu Atletiko Madridu je bio dovoljan i bod na "Nou Kampu", dok je Barseloni trijumf nad ekipom koja ih je izbacila i iz Lige šampiona donosio šampionsku titulu.

A nije počelo divno po "Jorgandžije". Već u 14. minutu ostali su lišeni usluga najboljeg igrača tima Dijega Koste, koji je, kako stvari stoje, obnovio povredu. Novopečeni reprezentativac Španije skoro sigurno propušta istorijsko finale Lige šampiona, a pod znakom pitanja je i učešće na Mundijalu.

Svega pet minuta kasnije Dijego Simeone se ponovo u neverici uhvatio za glavu, kada je teren napustio i Arda Turan. Umesto njega u igru ulazi Raul Garsija, koji je vrhunski iskoristio ukazano poverenje, komandujući sredinom terena.

Barselona je odmah pokušala da iskoristi konfuziju u redovima protivnika, ali su Aleksis Sančez i Pedro bili neprecizni, te nije bilo promene rezultata. Što im nije pošlo za rukom tada, jeste u 34. minutu. Prvo je Mesi umirio loptu, da bi zatim Sančez postigao golčinu "kroz uši" Kurtoe, za početnih 1:0!

Šta god da je harizmatični Simeone rekao izabranicima u pauzi, svakako je urodilo plodom. Odmah na startu drugog poluvremena David Vilja pogađa okvir gola, da bi dva minuta kasnije nakon kornera Dijego Godin postigao gol glavom za 1:1, rezultat koji titulu šalje u Madrid.

Domaćin je odmah pokušao sa bombastičnom izmenom, te je u poslednjih pola sata šansu dobio preplaćeni Neimar. Igrao se 64. minut kada je Lionel Mesi iz neposredne blizine zatresao mrežu Atletika, ali je slavlje trajalo tek nekoliko sekundi, pošto je pogodak opravdano poništen zbog ofsajda.

Čini se da se nakon toga definitivno raspala igra Barselone. Jurili su stihijski, bez prevelike ideje kako da izgrade akciju, te je delovalo da je dobro postavljeni Atletiko bliže novom golu, ukoliko uspeju da izguraju kontru do kraja.

Poslednju kakvu-takvu priliku Katalonaca propušta Dani Alveš, čiji je šut sa ivice šesnaesterca Kurtoa izbio u korner. U finišu je naivnim simuliranjem prekršaja pokušao i Pike, no takve žvake ne prolaze samo kod Šakire - Atletiko je potpuno zasluženo stigao do titule, a kada iza sebe ostavite prebogatu Barselonu i ništa siromašniji Real Madrid, fudbalska bajka je još veća. Čekamo drugi deo 24. maja.