Entertainment Ličnosti
email Pošalji prijatelju
print Verzija za štampu Plain text Samo tekst Komentari Komentara (46)

Odgovor eksperta za masturbaciju

Prostakluk i perverzija

Veličina slova: Decrease font Enlarge font

Nakon teksta “Alahom protiv onanije” Arnesa Grbešića, konačno se oglasio i legendarni profesor Esmir Bašić, autor antologijske knjige “Kriza morala mladih”. Besan, ljut i uvređen što se o njegovom delu raspravlja u “susednoj državi”, a ne u “lokalnoj zajednici”, Bašić kaže da se na “neprimjeren način u naslov stavlja Božije ime, što je degutantno, brutalno i neprimjereno, a nada sve nekulturno i drsko spram osjećanja svih onih koji sebe smatraju muslimanima”. Uostalom, tko ima živaca - neka čita šta je tešanjski profesor sročio. Upozoravamo čitaoce da tekst prenosimo u originalu, bez ispravki, uz neophodnu dozu entertainment-međunaslova

Dunjaluk u duši: Esmir Bašić, The Professor
Photo: Stock
TOLERANCIJO, IME TI JE ESMIR: Svi koji misle da su se demokratrski principi udomaćili u našem društvu pogriješili su, jer nažalost još uvijek ima onih koji ne znaju osnove iz demokratije. Oni koji misle da je visok prag tolerancije dovoljna zaštita da vas drugi neće povrijediti pogriješili su, jer još uvijek ima onih koji su niskog praga tolerancije, koji ne tolerišu drugo i drugačije, koji su isključivi i nisu zainteresovani da svi uživaju u zagarantovanim ljudskim pravima.

KANULA JE VJERSKA SUZA: Oni koji vjeruju u prava ljudi na slobodu izbora, mišljenja i govora u zabludi su, jer postoje oni koji kad bi bili u prilici obespravljali bi druge i ljudska prava bi priskrbili samo sebi, a druge bi ugnjetavali. Oni koji misle da su vjera i vjernici zaštićeni u našem društvu i jednakopravni sa drugima pogriješili su, nažalost, još uvijek ima onih kojima vjera i vjerske istine ne predstavljaju nikakvu svetost, pa sebi daju zapravo da mogu i smiju bogohuliti, vrijeđati vjernike, ali se baviti i relativiziranjem autentičnog morala.

MENTALNI NAVOJ UBLEHAŠTVA: Potvrda svega gore rečenog nalazi se u liku i (ne)djelu novinara Arnesa Grbešića, koji se mentalno navio na nizak intelektualni i moralni profil te odlučio da preko srbijanskog portala e-novina napiše tekst pod nazivom “Alahom protiv onanije“, praveći time osvrt na jednu od tema koju sam obrađivao u svojoj knjizi Kriza morala mladih, objavljenoj 2006.godine. U svom škrabanju Grbešić je na jednom mjestu demonstrirao sav svoj prostakluk, perverziju, blasfemiju, isključivost, netoleranciju, ublehaštvo i nekompetenciju. Njegovo pisanje zbog toga i ne zavređuje da se komentariše, niti da se sa njim polemiše. Ali jedno je pitanje preko koga se ne može preći i opravdava potrebu da mu se odgovori. Kao čovjek u čijem identitetu vjera ima značajno mjesto ne mogu a da ne reagujem na blasfemiju koju je u svom uratku promovisao. Naime, Grbešić je sebi dao za pravo da se u svetom mjesecu ramazanu bavi bogohuljanjem.

ZAŠTO KAŽEŠ ALAH, A MISLIŠ NA SEKS: U svom tekstu baveći se mojom knjigom Kriza morala mladih koja je objavljena prije pet godina on pravi osvrt na temu onanija, sa provokativnim i blasfemičnim naslovom: “Alahom protiv onanije“. On na neprimjeren način u naslov stavlja Božije ime, što je degutantno, brutalno i neprimjereno, a nada sve nekulturno i drsko spram osjećanja svih onih koji sebe smatraju muslimanima. Taj čin je za svaku osudu. Sram te bilo novinaru, ovim si demonstrirao da kao osoba koja radi u medijima nema elementarne kulture. Niti znam, niti želim da znam, niti hoću ulaziti u tvoj odnos spram vjere, jer sam duboko svjestan da ljudi ne trabaju biti sudije, ali bilo da si teista ili ateista, nijedno ti ne daje zapravo da se baviš bogohuljenjem da spominješ ime Božije u onakvom kontekstu, niti jedno ti ne daje zapravo da vrijeđaš vjerska osjećanja bilo čija, niti jedno ti ne daje zapravo da uznemiravaš ljude u najsvetijem muslimanskom mjesecu.

Photo: Stock
INTERKULTURALNA ENKULTURACIJA KOMPETENTNE BLASFEMIJE: Zbog takvog ispada obojenog brutalnostima ako imaš karaktera i držiš do profesionalizma i profesionalne etike trebao bi da se izvineš muslimanima koje si povrijedio, a znaj da si mnoge zbog toga povrijedio! Tvoje pisanje nije ništa drugo do ilustracija koliko je dubok tvoj prezir prema islamu i vjernicima. Svojim pisanjem si kontaminirao medijski prostor u kome je eskalirala tvoja blasfemičnost, destruktivnost i tendencioznost. Upustio si se da razglabaš o temi o kojoj nemaš ama baš nikakvih kompetencija. Svojim pisanjem si se etablirao kao blasfemičar, kao ličnost koja proizvodi netrpeljivost i narušava sklad bosanskog duha, koji duboko u sebi gaji toleranciju i međusobno uvažavanje kako u enkulturaciji tako i u interkulturalnom dijalogu. Neko ko bi bio spreman da sutra svoje neistomišljenike stigmatizira a potom diskvalificira i progoni. Žao mi je, ali ovovremeni društveni koncept ne odgovara tvojim percepcijama društva koje su bliže totalitarnoj nego demokratskoj vizuri sistema.

E-NEPRIJATELJ, E-NOVINE: Na kraju zbunjujuće je i tvoja odluka da ovu temu otvaraš u susjednoj nam državi, a isto to si mogao učiniti u lokalnim ili pak nekom domaćem mediju, ali i to govori o tebi i refleksija je koliko cijeniš domaće vrijednosti. Ostaje mi jasno kojom si inercijom pokrenut, ali vrijeme je dobar svjedok pa ćemo sačekati da se i naše domaće javno mnijenje upozna sa tvojim poganim intencijama. Sugerišem ti obzirom da u tvom obrazovnom opusu ima mnogo praznina i jedan kurs iz Islama, koji se već duže vrijeme organizuje za početnike na Fakultetu islamskin nauka u Sarajevu, nadam se da bi ti bio od velike koristi ako ne u dogmatskom onda barem u obrazovnom smislu, jer kako kaže Henry Ford:“ Svako ko prestane učiti je star,imao 20 ili 80 godina. Svako ko nastavi učiti je mlad. Najveća stvar u životu je ostati mlad.“ Završio bih svoje reagovanje mišlju profesora Safeta Halilovića koji je rekao: “Kod nas su najbolji oni koji ne urade ništa vrijedno spomena, a pritom okolo drže lekcije o tome kako treba raditi…“.

* Tekst preuzet sa sajta www.tesanj.net. Međunaslovi vlasništvo omladinskog društva “Onanijo, majko” registrovanog u Tešnju.

star
Oceni
2.15
Povezani članci
Ostali članci iz rubrike Ličnosti
Tagovi
Nema tagova za ovaj članak